Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Wymiar sprawiedliwości przyjazny dziecku

Program na rzecz ochrony dzieci uczestniczących w procedurach prawnych realizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje od 2003 roku.

Więcej

Materiały problemowe

Dla dzieci i młodzieży - ofiar i świadków

 • Jaka jest Twoja rola?

  Będziesz świadkiem. Pewnie, jak każdy w nowej sytuacji, trochę się tym przejmujesz. Możliwe, że jeszcze nigdy nie byłaś/byłeś w sądzie, nie wiesz, kogo tam spotkasz i na jakie pytania będziesz musiała/musiał odpowiedzieć. Może nie wiesz też dokładnie, co to znaczy być świadkiem...

  Więcej
 • Najczęściej zadawane pytania

  Jeżeli dręczą Cię jakieś pytania związane z rolą świadka - może tutaj znajdziesz odpowiedź, której szukasz. Możesz także zadzwonić do Opiekuna dziecka - ofiary przestępstwa lub umówić się z nim na spotkanie, podczas którego będziesz mógł swobodnie porozmawiać o tym co Cię niepokoi. 

  Więcej
 • Kim jest Opiekun dziecka - ofiary przestępstwa?

  Opiekun dziecka - ofiary przestępstwa to osoba, z którą możesz porozmawiać o wszystkim co związane jest z przesłuchaniem i całą procedurą prawną, w której uczestniczysz, lub będziesz brał udział. Opiekun dziecka w Warszawie dostępny jest  we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 14:00 - 18:00 pod numerem telefonu (22) 826 80 72.

  Więcej
 • Kto jest kim?

  Jednym z Twoich praw jest "prawo wiedzieć, kto będzie z Tobą rozmawiał i co będzie się działo podczas spotkania". Tutaj przeczytasz kogo możesz spotkać w sądzie a także przy przesłuchaniu w pokoju przesłuchań, a także jaka jest rola poszczególnych osób.

  Więcej
 • Co się dzieje podczas rozprawy w sądzie?

  Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak może wyglądać rozprawa sądowa z udziałem dziecka-świadka, zapraszamy do obejrzenia specjalnie przygotowanej interaktywnej animacji "Mały świadek w sądzie".

  Więcej
 • Słowniczek

  Przygotowaliśmy dla Ciebie słowniczek, w którym możesz przeczytać co oznaczają niektóre słowa, z którymi się ostatnio spotykasz. Jeśli coś Cię niepokoi albo nie jesteś czegoś pewna/pewien, zajrzyj do pytań i odpowiedzi. Pamiętaj, że zawsze możesz porozmawiać o tym, czego się boisz z dorosłymi, którym ufasz (np. psychologiem).

   

  Więcej